Burna Boy, Davido, Wizkid & Others Make Afrimma 2020 Nominees

The year 2020 is not ending without the Afrimma Awards, recently the African Muzik Magazine Awards organizers unveiled the list of nominees for this year’s ceremony.

The Afrimma awards will be done virtually as is the standard now and would happen on November 15.

Afrimma 2020 nominees include some of Nigeria’s top music superstars Burna Boy, Tiwa Savage, Wizkid, Davido etc. in the ‘New Comer’ category the sensational breakthrough star Omah Lay bagged a nomination and Oxlade too.

See the complete list of nominees for Afrimma 2020 below.

Best Male West Africa

Adekunle Gold – Nigeria
Sidiki Diabate – Mali
Davido– Nigeria
Kidi – Ghana
Burna Boy – Nigeria
Kuami Eugene – Ghana
Rema – Nigeria
Ariel Sheney – Ivory Coast
Wally Seck– Senegal
Fireboy- Nigeria
Best Female West Africa

Josey – Ivory Coast
Tiwa Savage – Nigeria
Zeynab – Benin
Yemi Alade – Nigeria
Yasmine- Guinea Bissau
Dior Mbaye – Senegal
Adina – Ghana
Teni – Nigeria
Aya Nakamura – Mali
Simi – Nigeria
Best Male East Africa

Eddy Kenzo – Uganda
Diamond Platnumz – Tanzania
Harmonize – Tanzania
The Ben – Rwanda
Khaligraph Jones – Kenya
Gildo Kassa – Ethiopia
Mbosso – Tanzania
Rayvanny- Tanzania
Ali Kiba- Tanzania
Otile Brown – Kenya
Best Female East Africa

Nadia Mukami – Kenya
Vimka – Uganda
Zuchu – Tanzania
Maua Sama – Tanzania
Rosa Ree- Tanzania
Akothee- Kenya
Nandy – Tanzania
Sheebah Karungi – Uganda
Fena Gitu (FenaMenal) – Kenya
Tanasha Donna – Kenya
Best Male Central Africa

Gaz Mawete – Congo
Matias Damiaso – Angola
Ninho – Congo
Anselmo Ralph – Angola
Innos’ B – Congo
TayC – Cameroon
Fally Ipupa – Congo
Dadju – Congo
C4 Pedro – Angola
BM – Congo
Best Female Central Africa

Reniss – Cameroon
Shan’L -Gabon
Daphne – Cameroon
Mayra Andrade – Cape Verde
Eva RapDiva- Angola
Liloca- Mozambique
Soraia Ramos- Cape Verde
Charlotte Dipanda – Cameroun
Edmazia – Angola
Blanche Bailly – Cameroun
Best Male Southern Africa

You May Also Like:Davido Premieres New Single ‘Fem’

Black Coffee- South Africa
Slap Dee – Zambia
Cassper Nyovest- South Africa
Master KG- South Africa
Jah Prayzah – Zimbabwe
Vee Mampeezy – Botswana
Shyn – Madagascar
Tshego- South Africa
Tha Dogg – Namibia
Yanga Chief – South Africa
Best Female Southern Africa

Shasha – Zimbabwe
Sho Madjozi – South Africa
Ammara Brown – Zimbabwe
Busiswa – South Africa
Shashl – Zimbabwe
Ami Faku – South Africa
Sally BossMadam – Namibia
Azana – South Africa
Gemma Griffiths – Zimbabwe
Elaine – South Africa
Best African Group

Sauti Sol – Kenya
Toofan – Togo
Navy Kenzo – Tanzania
Forca Suprema – Angola
Mi Casa- South Africa
4KEUS- Congo
Kiff No Beats – Ivory Coast
Moobers – Angola
Magic System- Cote d’ivoire
Umu Obiligbo- Nigeria
Crossing Boundaries with Music Award

Burna Boy–Nigeria
Aya Nakamura -Mali/France
Dave- Nigeria/UK
J Hus – Gambia
Davido–Nigeria
Mr Eazi – Nigeria
French Montana- Morocco
Headie One – Ghana/UK
S. Pri Noir – Guinea Bissau/France
NSG – Nigeria/Ghana/UK
Best Newcomer

Kofi Mole- Ghana
Fanicko- Benin
Omah Lay – Nigeria
Shasha–Zimbabwe
Mc One – Cote d’ivoire
Edgar Domingos – Angola
J Derobie – Ghana
Ami Faku – South Africa
Zuchu – Tanzania
Oxlade – Nigeria
Artist of The Year

Burna Boy – Nigeria
Fally Ipupa – Congo
Davido – Nigeria
Diamond Platnumz – Tanzania
Sho Madjozi – South Africa
Wizkid -Nigeria
Aya Nakamura -Mali/France
Tiwa Savage – Nigeria
Toofan – Togo
Master KG– South Africa
Best Gospel

Mercy Chinwo – Nigeria
Joe Mettle – Ghana
Miguel Buila – Angola
Sinach – Nigeria
Icha Kavons – Congo
Winnie Mashaba – South Africa
Diana Hamilton – Ghana
DJ Kerozen – Ivory Coast
Benjamin Dube – South Africa
Tim Godfrey – Nigeria
Best Live Act

Flavour – Nigeria
Sauti Sol – Kenya
Stonebwoy – Ghana
Sidiki Diabate – Mali
Yemi Alade – Nigeria
Burna Boy – Nigeria
Diamond Platnumz- Tanzania
Fally Ipupa– Congo
C4 Pedro – Angola
Efya – Ghana
Best Female Rap Act

Eno Barony – Ghana
Nadia Nakai – South Africa
Moonaya – Senegal
Rosa Ree – Tanzania
Bombshell Grenade – Zambia
Muthoni Drummer Queen – Kenya
Askia – Cameroon
Candy Bleakz – Nigeria
Keko – Uganda
Rouge – South Africa
Best Male Rap Act

Falz – Nigeria
Sarkodie – Ghana
Moobers – Angola
Nasty C – South Africa
Tenor – Cameroon
Khaligraph Jones – Kenya
Manifest – Ghana
Medikal – Ghana
Yanga Chief – South Africa
Kiff No Beat- Cote divoire
Best Collaboration

 

Master KG x Burna Boy – Jerusalema Remix

Kabza ft Wizkid, Burna Boy – Sponono

Ladipoe ft Simi – Know You

Khaligraph Jones ft Bien – Yes Bana

Beyonce ft Shatta Wale – King Already

Dj Neptune ft Mr Eazi &Joeboy – Nobody

Tanasha Donna ft Mbosso – La Vie

Mz Vee ft Yemi Alade

Sauti Sol ft Soweto Gospel Group – Brighter Days

Innos B ft Diamond Platnumz – Yope Remix

Song of The Year

 

Sauti Sol – Suzanna

Rema – Woman

Master KG – Jerusalema

Ali Kiba – Dodo

Burnaboy – Anybody

Young John ft Naira Marley – Mafo

Medikal – Omo Ada

Kabza De Small x DjMaphorisa – Koko

Sarkodie ft Prince Bright– Oofeetsu

Diamond Platnumz – Jeje

Best Video Director

 

Justin Campos – South Africa

Dr Nkeng Stephens -Cameroon

Enos Olik – Kenya

TG Omori – Nigeria

David Duncan- Ghana

Sasha Vybz – Uganda

Director Kenny – Tanzania

Clarence Peters – Nigeria

Gyo Gyimah- Ghana

Patrick Elis – Nigeria

Best DJ Africa

 

DJ Spinall – Nigeria

DJ Black Coffee – South Africa

DJ Dollar – Senegal

DJ Lutonda – Angola

DJ Andy Josty – Ghana

DJ Neptune – Nigeria

DJ Cuppy– Nigeria

DJ ECool – Nigeria

DJ Malvado – Angola

DJ Moh Spice – Kenya

Best African DJ USA

 

DJ DeeMoney – Nigeria

DJ Fully Focus – Kenya

DJ Poison Ivy – Kenya

DJ Shinski – Kenya

DJ Moh – Ivory Coast

DJ Tunez – Nigeria

DJ Akua – Ghana

DJ K Meta – Ethiopia

DJ Mekzy – Nigeria

DJ Buka – Nigeria

AFRIMMA Video of The Year

 

Simi – Duduke

Sauti Sol – Suzanna

Santrinos Raphael ft Zeynab – WAA

Gaz Mawete ft Fally Ipupa – C’est Rate

Master KG – Jerusalema

Burnaboy – Wonderful

Mz Vee ft Yemi Alade – Come and See My Mother

Vivian Chidid – Do Dara

Diamond Platnumz – Jeje

Timaya – Born to win

Music Producer of The Year

 

Kabza De Small – South Africa

Kimamba – Tanzania

Ozedikus– Nigeria

S2kizzy- Tanzania

Salatiel- Cameroun

Leriq – Nigeria

Sidike Diabate- Mali

Bebi Philip – Ivory Coast

Kuame Eugene – Ghana

DjMaphoriza – South Africa

Best African Dancer

 

Poco Lee – Nigeria

Sherrie Silver – Rwanda

La Petite Zota – Ivory Coast

PapiOjo – Nigeria

Masaka Kids Africana

Sayrah Chips (Nigeria)

Bajuni – Tanzania

Rabbit Crew 255- Tanzania

Neru Americano &Scro Que cuia – Angola

Kora Obidi – Nigeria

Best Lusophone

 

Matias Damasio – Angola

Nelson Freitas – Cape Verde

Anselmo Ralph – Angola

Mayra Andrade – Cape Verde

Calema – Sao Tome

C4Pedro – Angola

Prodigio – Angola

Mark Exodus –Mozambique

Paulo Flores – Angola

Soraia Ramos – Cape Verde

Best Francophone

 

Fally Ipupa – Congo

Dadju – Congo

Toofan – Togo

Josey – Ivory Coast

Wally B. Seck- Senegal

Afro B – Ivory Coast

Innos B – Congo

Aya Nakamura- Mali

Tenor – Cameroon

Gaz Mawete – RDC

Radio/TV Personnel Of The Year

 

Ebuka – Nigeria

Yaw – Nigeria

Jamal Gaddafi – Kenya

Jessica Opare Saforo – Ghana

Konnie Toure – Ivory Coast

Afonso Quintas – Angola

Willy Tuva – Kenya

James Onen – Uganda

DJ Fresh – South Africa

Do2dtun – Nigeria

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *